Šiju, šiješ, šijeme a s námi i všichni čerti

Burdž Chalifa

21. ledna 2012 v 17:21 | Máca |  Dovolené
Určitě jste si všimli, že dlouho jsem nepřidávala žádné příspěvky. A důvod? Byla jsem na dovolenéUsmívající se. Dneska Vám ukážu nejvyšší budovu na světě. Z ní je neskutečný pohled (až jsem se bála té výšky). A něco málo z Wikipedie :
Burdž Chalífa (popř. Burdž Kalifa, arabsky برج خليفة - "Chalífova věž je mrakodrap v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Dříve byl znám pod názvem Burdž Dubaj , ale krátce po otevření guvernér dubajského emirátu, šejch Muhammad, oznámil, že stavba bude pojmenována po prezidentovi země, šejchu Chalífovi ibn Saíd al-Nahaján. Mrakodrap se stavěl od 21. září 2004 a po dokončení se stal nejvyšší stavbou světa. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010. Konečná výška dosáhla 828 metrů o 162 patrech. Celková podlahová plocha má rozlohu 334 tisíc metrů čtverečních. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.
Hlavním architektem je chicagská firma Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Na stavbě se podílí i americká firma CBM Engineers Inc a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec. Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist.Samotnou stavbu staví dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín.
Zajímavostí je, že během výstavby nebyla konečná výška mrakodrapu dlouho přesně známa, protože byla přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládala (a uvádí to i stavební firma asi 808 metrů a 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodá 54 výtahů, uvádí 800 metrů. Projekty na oficiální stránce budovy naznačovaly až 195 podlaží. Podle některých zdrojů se spekulovalo, že výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů. Budova je součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko a umělé jezero vše obklopující.


Ani nešla celá najednou vyfotit Zamračený. Fakt je to kus stavby.Na dalším obrázku vidíte výstavbu a pohled z výhledu a poslední obrázek (květina), byla vzorem pro celý projekt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mafinka01 mafinka01 | Web | 21. ledna 2012 v 20:50 | Reagovat

Jako raketa,jen odstartovat:-),Mací vítám tě doma:-),hezký večer.Marťa

2 Drahuška Drahuška | E-mail | 22. ledna 2012 v 13:09 | Reagovat

Ahoj Marcelko, už jsem se těšila na zprávu o tobě a věděla jsem, že bude zajímavá. Hodně zdraví v novém roce a vítám tě domů. Drahuš

3 Anča Anča | E-mail | 23. ledna 2012 v 11:42 | Reagovat

Ahoj Marcel, fakt jsem každý den otvírala a divila jsem se, že nic nepíšeš, ale už se nedivím. Je to ´všechno nádhera, byla jsi jak v pohádce vid. No a já ti musím říct, že od dcery ze sociálky OSSZ , byl jeden doktor na měsíc v Dubaji u bratra, a tak mě požádál abych mu ušila ten vánoční stromek a zvoneček, a moc se to líbilo. Tak zatím ahoj a hezký den. Anča.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama